
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 100 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 25 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 4048
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22579
Ext.Price$0.22579
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22579 | $0.22579 |
| 10 | $0.20073 | $2.00730 |
| 50 | $0.17846 | $8.92300 |
| 100 | $0.15473 | $15.47300 |
| 500 | $0.13415 | $67.07500 |
| 1000 | $0.12649 | $126.49000 |
| 3000 | $0.11927 | $357.81000 |
| 5000 | $0.11241 | $562.05000 |
